Manchester United: Može li Amorim ugasiti požar na Old Traffordu?
Manchester United iza sebe ima jednu od najslabijih sezona u svojoj modernoj povijesti. Klub koji je nekada predstavljao moć i red danas izgleda kao pokvareni stroj – glasni, skupi, a ne ide nigdje. Ruben Amorim, čovjek koji je preuzeo uzde u trenutku kada nitko normalan to ne bi učinio, sada ima zadatak – restartati United.
I to odmah.

Foto : Wikimedia Commons – Autor:André Zahn – Licenca: CC BY-SA 2.0
Predsezona bez sjaja – i bez imena
Dok njihovi rivali (Liverpool, Arsenal, Tottenham) odlaze na turneje po Aziji, Manchester United se zadovoljava turnejom po SAD-u – protiv West Hama, Bournemoutha i Evertona. U odnosu na prethodne godine, kad su igrali s Real Madridom, Dortmundom i Liverpoolom – to je korak unazad.
Simbolično? I više nego.
Klub više ne privlači ni interes za prijateljske utakmice kao nekad – i to sve govori o padu autoriteta Uniteda na svjetskoj sceni.
Transferi? Spori, zbunjeni i tanki
United je do sada potvrdio samo dolazak Matheusa Cunhe iz Wolvesa za 62,5 milijuna eura – i aktivirao ranije dogovoreni dolazak mladog Paragvajca Diega Leóna. Očekivani transfer Bryana Mbeuma zapeo je, dok klub grčevito pokušava prodati višak igrača – ali bez konkretnog uspjeha.
Pritom je Amorim jasno pokazao da više ne računa na Marcusa Rashforda, Jadona Sancha, Antonyja ni Alejandra Garnacha. Svi su na izlaznim vratima, no – nitko još nije otišao.
Amorim – diktator kojeg klub treba?
Ruben Amorim nije gubio vrijeme. Od dolaska je uveo oštru disciplinu. Rashford je izbačen već u prvih mjesec dana. Garnachu je jasno rečeno da mora pronaći novi klub. Sancho i Antony su tehnički već bivši.
To je možda radikalno, ali upravo takva ruka čvrstine je ono što se tražilo u klubu prepunom “klanova”, ega i nedodirljivih.
Problem? Amorim gubi igrače, a ne dobiva adekvatne zamjene.
Njegova filozofija igre – dinamičan, fleksibilan 3-4-2-1 – traži igrače koji znaju igrati između linija, koji mogu izdržati intenzitet i koji su taktički inteligentni. Za sada, malo tko u Unitedu ispunjava te kriterije.
Cunha dobio “desetku” – novo lice kluba?
Matheus Cunha, najskuplje ljetno pojačanje, odmah je dobio prestižni broj 10 – a Marcus Rashford je ostao bez ičega. Cunhu se već sada u klubu gleda kao buduće lice projekta. Omar Berrada, novi glavni čovjek u hijerarhiji kluba, usporedio ga je s Ericom Cantonóm.
Problem? Cunha do sada nikada nije igrao pod ovakvim pritiskom.
On ima karizmu, drskost i energiju – ali mora to pretočiti u učinak na terenu. United treba lidera – ne još jednog “Instagram” transfera.
Rasmus Højlund – zadnja šansa?
Još jedno veliko pitanje je forma i samopouzdanje Rasmusa Højlunda. Prošlu sezonu je završio potpuno izgubljen, bez energije i bez golova. Ni na azijskoj postsezonskoj turneji nije zabio, a 17-godišnji Chido Obi mu je ukrao show.
Ako se u ovoj pripremi ne probudi – Amorim bi vrlo lako mogao odlučiti da ni za njega više nema mjesta. United ionako već razmatra nova imena – poput Ekitikea, Keana i Delapa.
Kobbie Mainoo – čovjek bez pozicije?
Jedan od najtalentiranijih engleskih veznjaka, koji je zablistao na Euru 2024. u dresu reprezentacije, čini se – nije Amorimov prvi izbor. U rotaciji se nejasno koristi, a na kraju prošle sezone gotovo da nije ni igrao.
Ako Amorim ne nađe način kako ugraditi Mainooa u sustav, to bi mogla biti velika, skupa greška.
Hoće li se Amorim uspjeti izboriti s klubom?
Ruben Amorim ima autoritet, viziju i jasan plan. No pitanje je – ima li prave alate? United je i dalje kaotičan klub, gdje se mnogo odlučuje iznad trenera. Pripreme su mu prilika da uspostavi poredak, uhvati ritam i stvori identitet. No ako rezultati u pripremama podbace – atmosfera bi vrlo brzo mogla opet eksplodirati.
United otvara sezonu protiv Arsenala. Test koji bi vrlo brzo mogao pokazati – je li Amorim stvarno novi početak ili samo novo poglavlje stare drame.
Još zanimljivih priča iz Engleske Premier Lige :
Liverpool u fazi transformacije: Stvara li se najopasniji stroj europskog nogometa?