Brentford – Moneyball revolucija u Premier ligi
U eri nogometnih milijardera i galaktičkih budžeta, Brentford je odlučio igrati drukčiju igru – onu brojki, modela i logike. Danas su simbol modernog pristupa i dokaz da matematika, ako se dobro koristi, može nadmudriti nogometni kaos.

Kad je Matthew Benham 2012. preuzeo Brentford, klub je bio tek stabilan trećeligaš. Većina bi vlasnika uložila novac u iskusne trenere, skautsku mrežu i zvučna pojačanja – no Benham nije bio klasičan vlasnik. Dolazio je iz svijeta financija, kladioničarske analitike i velikih podataka. Njegova filozofija: ako brojke mogu pomoći u Wall Streetu, mogu i na travnjaku.
Benham je stvorio sustav temeljen na “expected goals”, naprednim statističkim modelima i podacima koji ne upadaju u oči običnog promatrača. Umjesto tradicionalne skautske intuicije, Brentford je tražio potcijenjene igrače – one koji nisu popularni, ali koji statistički imaju izuzetno visok potencijal.
Jedan od ključnih trenutaka bio je ukidanje klupske akademije 2016. Umjesto ulaganja u dugotrajan razvoj, odlučili su formirati “B-tim” koji okuplja igrače koji su već prošli druge sustave i koji su spremniji za prijelaz u prvi tim. I opet – sve kroz podatke.
Na tržištu transfera, Brentford se ponaša kao hedge fond. Kupljeni su igrači poput Neal Maupaya (doveden za 1.6M €, prodan za 22M), Saeid Benrahma, Ollie Watkins, David Raya i Ivan Toney – svi redom produkti dubinske analize. Kada postanu preskupi, prodaju se uz visoku zaradu, a zamjene su već spremne.
Na trenerskoj klupi također nije bilo lutanja – Thomas Frank, čovjek bez zvjezdanog CV-a, izrastao je u jednog od najstabilnijih i najprilagodljivijih menadžera lige. Brentford pod njim igra dinamičan, pragmatičan nogomet – bez kompliciranja, s naglaskom na tranziciju, prekide i presing. Oni znaju svoje slabosti, ali ih pretvaraju u sustavne prednosti.
U sezoni 2022/23, Brentford je bio neporažen protiv oba kluba iz Manchestera, što dovoljno govori o dosegu projekta. Klub danas ima moderan stadion, stabilnu strukturu, odanu bazu navijača i jasno profiliran brend: nogomet za 21. stoljeće.
Brentfordov model ne mogu svi slijediti – jer nije riječ samo o brojkama, nego o dosljednosti, disciplini i hrabrosti da se pliva protiv struje. Ali njihova priča ostaje inspiracija: kako napraviti Premierligaša bez da izgubiš identitet, dušu – i novčanik.